Truskawki i IBD

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, często z krwią, dochodząca często do kilkunastu wypróżnień na dobę, przewlekłe zmęczenie, utrata masy ciała, anemia, to jedne z głównych objawów Nieswoistego Zapalenia Jelit IBD - choroby Leśniewskiego - Crohna czy Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego.

Jak się okazuje regularne jedzenie truskawek, może z powodzeniem złagodzić nieprzyjemne objawy choroby. Dotyczy to jedzenia całych owoców, a nie ekstraktów z nich pozyskiwanych.

Truskawki zmniejszają:
  • częstotliwość krwawych wypróżnień
  • utratę masy ciała
  • stan zapalny
Regularne jedzenie truskawek wpływa korzystnie na bakterie kolonizujące  jelita z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium, zwiększając ich populację, a jak wiadomo u podstaw choroby leży zaburzona mikroflora jelitowa. Jednocześnie zmniejszają ilość bakterii patogennych.

Warto wybierać ekologiczne truskawki, gdyż należą one do grupy warzyw i owoców - Brudna 15 - czyli takich, do których produkcji dodaje się najwięcej pestycydów i herbicydów.

Mrożone truskawki są również wartościowe.

#truskawki #ibd #chorobalesniewskiegocrohna #wrzodziejacezapaleniejelitagrubego #dirty15 #brudna15 #wzjg

Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180820085219.htm?fbclid=IwAR2uqKZUsi2_HJIfImqjaTyfJwPgXA9BoTtlFhhk_eS398EPWUn7yjKH4H8 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322751.php

https://www.ewg.org/foodnews/dirty-dozen.php