Terapia skojarzona T4 + T3

Coraz więcej mówi się o terapii skojarzonej w leczeniu niedoczynności tarczycy. Klasyczne podejście obejmuje przyjmowanie hormonu T4 - Letroxu czy Euthyroxu. Jednak część pacjentów, w tym ja, ma problemu z konwersją, do aktywnej formy - fT3.

Konwersja hormonów zachodzi w wątrobie i jelicie, ale kiedy skupi się uwagę na tych dwóch narządach i poprawi ich pracę, a konwersja mimo wszystko się nie poprawia, najprawdopodobniej w grę wchodzą polimorfizmy w genach dejodynaz - enzymów selenozależnych odpowiedzialnych za konwersję hormonów tarczycy.

Jeden z takich polimorfizmów występuje w genie D2 - Thr92Ala, który powoduje zmniejszoną konwersję T4 do T3 w tarczycy i mięśniach szkieletowych. W wynikach często obserwuje się podwyższony stosunek fT4 do fT3 (prawidłowy lub podwyższony poziom fT4 i niski lub przy dolnej granicy poziom fT3). często powiązane jest to z otyłością, zaburzonym mechanizmem sprzężenia zwrotnego tarczyca - przysadka mózgowa i słabą rekacją organizmu na podanie syntetycznego T4.

Badania wykazują, że u osób, które nie odczuwają poprawy samopoczucia mimo wyrównanych wyników, po pojedynczej terapii T4, warto rozważyć możliwość zaburzeń w genie D2 i wprowadzić dodatkowo T3.

Na polskim ryku dostępny jest jedynie Novothyral, z którego tolerancją mogą być problemy, ponieważ zawiera laktozę. W Niemczech dostępny jest Thybon - bez laktozy, który jest zdecydowanie lepiej tolerowany i sama go używam.

#T3 #fT3 #T4, #fT4 #letrox #euthyrox #novothyral #dejodynazy #selen #konwersjahormonów

Źródło:
Wartofsky L., Combination L-T3 and L-T4 Therapy for Hypothyroidism, Curr Opin Endocrinol Diabetes Obes, 2013 Oct; 20(5), 460-466