Teflon, toksyny i ryzyko celiakii

Celiakia to autoimmunologiczna choroba genetyczna, w której dochodzi do niszczenia kosmków jelitowych. Geny HLA-DQ2 i HLA-DQ8 zostały z nią powiązane. Jednak ich obecność wcale nie oznacza, że na pewno się zachoruje. Potrzebne są do tego czynniki spustowe, wyzwalacze. Szacuje się, że na celiakię choruję 1% populacji na całym świecie.

Chorzy na celiakię najczęściej skarżą się na zaburzenia ze strony układu pokarmowego:

  • Biegunki
  • Zaparcia
  • Wzdęcia
  • Anemię
  • Wszelkie zaburzenia wynikające ze złego wchłaniania składników odżywczych z pożywienia

To tak w dużym skrócie, bo ta lista nie jest kompletna.

Objawy pojawiają się zwłaszcza po spożyciu produktów bogatych w gluten, takich jak pszenica, żyto, jęczmień i owies (sam w sobie jest bezglutenowy, ale w naszych realiach mocno zanieczyszczony). 

Nie ma magicznej tabletki na celiakię, ale ścisła dieta bezglutenowa cofa objawy i przywraca normalne funkcjonowanie również jelit.

W niedawnym badaniu, grupę 30 dzieci i młodych dorosłych w wieku 3-21 lat z celiakią porównano z 60 innymi pacjentami w podobnym wieku i wykazano, że nadmierna ekspozycja na pestycydy, środki chemiczne zawarte w nieprzywierających powłokach typu teflon, środkach ognioodpornych, została powiązana z większym ryzykiem wystąpienia celiakii.

Zaobserwowano, że pacjenci z genami celiakii i wysokim poziom substancji toksycznych z pestycydów i innych substancji chemicznych zwłaszcza dichlorodifenyldichloroetylenami (DDE) mają, aż 2x większe szanse na zachorowanie na celiakię niż osoby znacząco ograniczające kontakt z toksynami.

Niestety drogie Panie jesteśmy bardziej narażona na celiakię, nawet 8x. Najprawdopodobniej poprzez ilość kosmetyków jakie lubimy w siebie wklepywać, dlatego warto też wybierać produkty ekologiczne. Z kolei kobiety narażone na częstą ekspozycję na substancje, którymi powleczone są patelnie, aby potrawy nie przywierały podczas smażenia, takie jak perflouoroalkile lub PFA mają 5-9 krotnie większe ryzyko choroby niż badane używające patelni nieteflonowych. I nie ma tu znaczenia, jak jeszcze do niedawna uważano, że tylko uszkodzone powierzchnie teflonowe są groźne. Patelnie teflonowe, tuż po kupieniu i użytkowaniu już od pierwszego razu wydzielają toksyny do pożywienia.

W przypadku substancji chemicznych zmniejszających palność, polibromowanych eterów difenylowych lub PBDE, kobiety które były regularnie narażone na ich działanie miały zwiększone ryzyko zachorowania na celiakię dwukrotnie w porównaniu z badanymi ograniczającymi ekspozycję.

Autorzy badania stwierdzili, że wszystkie te toksyczne substancje mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Zaobserwowano, że zaburzają rozwój płciowy, jak również pracę układu odpornościowego i stanowią czynnik środowiskowy predysponujący do zachorowania na celiakię.

#celiakia #teflon #toksyny #pestycydy #geny #chorobaautoimmunologiczna

 

Źródła:

Gaylord A., Trasande L., Kannan K., Thomas K. M., Lee S., Liu M., Levine J., Persistent organic pollutant exposure and celiac disease: A pilot study, Environmental Research, 2020, 109439

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200512134512.htm