Tarczyca i trawienie

Hormony tarczycy są zaangażowane w wiele procesów trawienia i wchłaniania pokarmów.

Odpowiedzialne są za prawidłową perystaltykę, dlatego często pierwszym objawem niedoczynności tarczycy jest spowolnienie pasażu jelitowego i występowanie zaparć, nieregularnych wypróżnień.

Niewyrównana niedoczynność tarczycy będzie również sprzyjać wystąpieniu SIBO i/lub IMO czyli przerostowi bakterii w jelicie cienkim i/lub przerostowi metanogenów. Szacuje się, że przynajmniej 50% pacjentów z niedoczynnością tarczycy ma również SIBO/IMO. 

Hormony tarczycy odpowiedzialne są za prawidłową funkcję wydzielniczą żołądka, trzustki, wątroby i jelit. Odpowiadają za prawidłowe trawienie pokarmów, poprzez odpowiednią produkcję soków trawiennych. Nieprawidłowe funkcje wydzielnicze, zaburzone trawienie, będzie sprzyjać zwiększonej przepuszczalności jelitowej, a co za tym idzie nietolerancjom pokarmowym, dalszym dysfunkcjom immunologicznym (nasilony atak autoimmunologiczny) i zaostrzać stan zapalny. 

Z drugiej strony w jelicie zachodzi konwersja obwodowa hormonów tarczycy do aktywnego T3. Konwersja jest efektywna dzięki prawidłowej mikroflorze jelitowej. Zatem dysfunkcje jelitowe wiążą się z problemami z konwersją hormonów tarczycy.

Dbanie o jelita w kontekście tarczycy jest bardzo ważne i powinno stanowić podstawę terapii.