Zalecany jest dla kobiet w ciąży jako bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zresztą mi również mój lekarz prowadzący ciążę polecił paracetamol, kiedy skarżyłam się na początku ciąży na migreny. Bóle głowy bardzo rzadko mi się normalnie zdarzają, ale kilka razy w I trymestrze się pojawiły. A wiecie jak z tymi migrenami jest, jak boli to na całego, jadłowstręt, światłowstręt, i innej maści wstręty. Nic tylko zamknąć się w jakiejś ciemnej norze i czekać, aż samo przejdzie.
Jeszcze nie wiedziałam tego czym dzielę się dziś z Wami, ale jakoś tak intuicyjnie czułam, że to chyba nie jest dobre rozwiązanie i nie wzięłam NLPZ ani razu będąc w ciąży, pomimo migren trwających 2-3 dni.
Okazuje się, że paracetamol może działać jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Zakłóca pracę tarczycy, która jest niezwykle ważna dla rozwoju mózgu płodu.
Kobiety z przewlekłymi chorobami immunologicznymi częściej stosują takie leki w czasie ciąży niż kobiety zdrowe. Często chorobom autoimmunologicznym w ogóle towarzyszy jakiś ból, a w ciąży ze względu na huśtawki hormonów może się nasilać i pojawiać częściej.
Oczywiście nie dotyczy to każdej kobiety z chorobą autoimmunologiczną. Sporo badań pokazuje, że w ciąży zmniejsza się atak autoimmunologiczny i często choroby z autoagresji wchodzą w tym czasie w remisję. Jednak istnieje ryzyko, że po ciąży, na skutek wszystkich drastycznych i raptownych zmian hormonalnych, niedosypiania, stresu i niedojadania może nastąpić rzut choroby.
Warto zaznaczyć, że w ostatnich
latach obserwuje się prawdziwą pandemię chorób autoimmunologicznych takich jak
Hashimoto, RZS, łuszczyca, toczeń, IBD, celiakia i innych. Nie mówię, że za wszystkie
są odpowiedzialne NLPZ, ale jakiś swój udział niewątpliwie mają.
Źródło:
Verlaet A. A. J., Maasakkers C. M., Hermans N., Savelkoul H. F. J., Rationale for Dietary Antioxidant Treatment of ADHD, Nutrients. 2018 Apr; 10(4): 405