Optymalny stosunek fT3 do rT3

➗➗Optymalny stosunek fT3 do rT3➗➗

rT3 to reverse, odwrócone T3. Produkowane jest w nadmiernej ilości w okresach:
✔️silnego i przewlekłego stresu
✔️po urazach, operacjach
✔️po wstrząsach
✔️na skutek silnych oparzeń
✔️w poważnych i długotrwałych infekcjach
✔️przy zaburzeniach pracy wątroby
✔️podczas głodzenia się czy w anoreksji


Podwyższone rT3↗️ może pojawiać się też u osób zdrowych, nie cierpiących na zaburzenia pracy tarczycy.

Ten parametr wykorzystywany jest do oceny konwersji hormonów na poziomie komórkowym. Przy obniżonym stosunku fT3 do rT3 (spada fT3, a rośnie rT3) zmniejsza się konwersja hormonów w wątrobie, a zwiększa obwodowa, czego efektem jest większa produkcja rT3. Uważa się, że taki mechanizm ma na celu zmniejszyć aktywność metaboliczną i oszczędzić energię, podczas gdy organizm zmaga się ze stresorem. Warto poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy, bo nie koniecznie zawsze musi to oznaczać tylko chorobę tarczycy.

Lekarze medycy funkcjonalnej uważają, że idealny stosunek fT3 do rT3 powinien być wyższy niż 20. Oznacza to, że potrzebujesz 20 razy więcej fT3 niż rT3. Niektórzy lekarze mówią, że stosunek powyżej 2 jest już mile widziany, inny dążą do stosunku 10-20. Jednak powyżej 20 uważany jest za idealny.

Przy obliczaniu stosunku należy pamiętać, aby wszystkie wartości były w tych samych jednostkach. W Internecie można znaleźć kalkulatory, które ułatwiają przeliczenia.

U osób przyjmujących hormony z T3 np.: Thybon, Cytomel, czy Novothyral, wyliczanie stosunku będzie niemiarodajne, ponieważ  T3 dostarczane jest z zewnątrz i nie jest to tylko produkcja organizmu.

#medycynażywienia #T3 #fT3 #rT3 #cytomel #thybon #novothyral #reverst3 #odwróconet3 #medycynafunkcjonalna

Źródło:

https://optimaldx.com/free-t3-reverse-t3-ratio/?__s=mer2cmx6c2jdtkphbnes