Kawa i hormon tarczycy

Jednym z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest zmęczenie. Zgadzacie się? Trudności ze wstaniem z łóżka, z rozbudzeniem się, nadmierna senność w ciągu dnia, chyba wszystkim jest znana. Sama pamiętam zanim jeszcze zostałam zdiagnozowana, jak po przespaniu całej nocy – 10 godzinny sen – wcale nie czułam się wypoczęta i ledwo zwlekałam się z łóżka z płaczem, bo to był dla mnie wysiłek prawie, że ponad miarę moich możliwości.

Kawa to stymulant. Pobudza i dodaje energii, dlatego bardzo często wybierana jest jako pierwsza, tuż po wstaniu z łóżka, zaraz po hormonie, Jednak niestety ten aromatyczny napój bardzo zaburza wchłanianie syntetycznych hormonów tarczycy.

Jak można temu zaradzić?

  • Odczekaj minimum godzinę od wzięcia hormonu i dopiero potem wypij kawę
  • Jeżeli czekanie nie wchodzi w grę, weź hormon w nocy lub wieczorem – 2 godziny po ostatnim posiłku. Będzie Ci się o niebo lepiej wstawać i poranna kawa nie zakłóci wchłaniania. Nocne przyjmowanie hormonów ma taką samą skuteczność co poranne. W niektórych przypadkach sprawdzi się znacznie lepiej, zwłaszcza u osób, które mają problemy ze wstawaniem.


#kawa #tarczyca #hormon #hormony #hormontarczycy #letrox #euthyrox #niedoczynnośćtarczycy #niedoczynnosctarczycy #niedoczynność #wchłanianie #poskromićhashimoto #dietetyk #dietetykwarszawa #dietetykonline #dietetyczka #dietetyka #dietetykakliniczna #medycynażywienia


Źródło:

Benvenga S., Bartolone L., Pappalardo M. A., Russo A., Lapa D., Giorgianni G., Saraceno G., Trimarchi F., Altered Intestinal Absorption of L-Thyroxine Caused by Coffee, Thyroid, Vol. 18, No. 3