Jak zbadać poziom stresu w warunkach domowych?

Każdy z nas przeżywa praktycznie codziennie sytuacje stresujące. Mogą to być problemy dnia codziennego, takie jak korki, nieprzyjemne sytuacje w pracy, kłótnie z partnerem. W ostatnich czasach wirus, odosobnienie, zdalna praca i nauka, widmo utraty zatrudnienia, czy zmniejszenia dochodów.

Problem pojawia się wtedy, kiedy stres trwa przewlekle. Można oczywiście wykonać badanie kortyzolu – hormonu stresu. Najbardziej adekwatny będzie profil dobowy kortyzolu ze śliny, jednak ogromnym minusem jest koszt badania. Poziom stresu można zbadać w warunkach domowych i to bezpłatnie. Wystarczy ciśnieniomierz:

  1. Mierzymy ciśnienie tętnicze krwi w pozycji leżącej i notujemy wynik 
  2. Następnie szybko wstajemy i ponownie mierzymy ciśnienie tętnicze
  3. Jeżeli różnica w ciśnieniu skurczowym (górnym) pomiędzy pomiarem wykonanym w pozycji stojącej i pomiarem w pozycji leżącej jest większa niż 10 mmHg można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że poziom hormonów stresowych jest wysoki. Efektem tego jest również zwiększone zużycie magnezu.
  4. Im większa różnica w pomiarach tym silniejszy stres

Warto wówczas zatroszczyć się o relaks, znaleźć czynności, które sprawiają przyjemność, spożywać więcej produktów bogatych w magnez (np: kakao, zielone warzywa liściaste, kasza gryczana, płatki owsiane, orzechy) czy wprowadzić suplementację.

#stres #poskromićhashimoto #dietetykafunkcjonalna #kortyzol #ciśnienietętnicze #ciśnieniomierz #magnez #kaszagryczana #płatkiowsiane #orzechy #hashimoto


Źródło
Mastej M., Wyluzuj! Magnez na stres?, Hipoalergiczni, maj 2016, 54