Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi to świetna alternatywa czosnku, dla osób na diecie low FODMAP. Ma niski potencjał fermentujący w porównaniu do zwykłego. Wspiera układ pokarmowy, usprawnia pracę jelit i łagodzi wzdęcia. Potrafi przyspieszać i nasilać wydzielanie żółci, ponieważ ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne.

Przewyższa zwykły czosnek pod względem związków siarki, która ma silne właściwości odtruwające. Potrafi wiązać nikotynę, pestycydy, herbicydy i metale ciężkie w związki, które są łatwiej wydalane z organizmu. Związki siarki mają również silne właściwości antynowotworowe.

Siarka świetnie sprawdza się w chorobach reumatologicznych. Stanowi podstawowy budulec tkanki łącznej i kolagenu, a stawy zbudowane są właśnie z kolagenu. Dzięki niej nasze stawy regenerują się i sprawniej pracują. Łagodzi również stany zapalne, co też ma niebagatelne znaczenie w RZS i Hashimoto.

Siarka jest podstawowym składnikiem kreatyny, która buduje kolagen, włosy, skórę i paznokcie. Dzięki czemu włosy przestają wypadać, paznokcie stają się twarde, a skóra nabiera kolorytu i jest nawilżona. A wiadomo, że kobiety z Hashimoto powszechnie skarżą się na wypadające włosy, kruche i rozdwajające paznokcie. Wraz z obecnym beta-karotenem, siarka tworzy duet wspierający piękny wygląd.

Dzięki związkom siarki i witaminie C czosnek niedźwiedzi wspiera odporność i jest pomocny w walce z wirusami, bakteriami i dodatkowo wspiera mikroflorę jelitową.

Czosnek niedźwiedzi potrafi obniżać poziom złego cholesterolu przy jednoczesnym podwyższeniu dobrego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, a tym samym zawału serca, choroby wieńcowej i udaru.

Adenozyna to substancja, która zmniejsza ryzyko zakrzepów, ponieważ potrafi zmniejszyć lepkość krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Znajdziemy ją oczywiście w czosnku niedźwiedzim, co sprawia, że ta przyprawa ma pozytywny wpływ na układ krwionośny.

To zioło zawiera również krwiotwórcze żelazo, które zapobiega anemii. W listkach jest aż 30% więcej tego mikroelementu niż ząbkach. Jednak pamiętajmy, że jest to żelazo niehemowe, więc gorzej wchłaniane niż te z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Plusem i argumentem za jego spożywaniem jest fakt, że nie pozostawia on nieprzyjemnego zapachu z ust, jak pospolity czosnek, a w Azji uznawany jest jako afrodyzjak:)

Czosnek niedźwiedzi w Polsce jest pod ochroną, więc lepiej go posadzić w ogródku lub na parapecie niż zbierać dziko rosnący.